Fazy rozwojowe drzewostanu Cz.2 - Tyczkowina i drągowina

3 października, 2022

W ostatnim artykule mówiliśmy o dwóch najmłodszych fazach rozwojowych drzewostanu, dziś zajmiemy się kolejnymi dwoma, które mają decydujący wpływ na jego finalną wysokość.

Trzecia w kolejności jest tyczkowina – trwa mniej więcej od 25 do 35 roku od założenia uprawy. Drzewa w tej fazie charakteryzują się dużą wysokością i stałym (nadal wolnym) przyrostem na grubość. Duże zagęszczenie w tej i poprzednich fazach sprawia, że u drzew wykształca się sylwetka strzały – występuje długa partia pnia oczyszczonego z gałęzi i dość krótka, słabo rozbudowana korona, która nie zmieni swojej formy aż do końca kolejnej fazy.

Następna jest drągowina – etap trwający do około 50 roku od założenia uprawy. Zauważalny w niej jest spadek przyrostu na wysokość, drzewa wypracowały już sobie pozycję i mogą teraz zadbać o przyrost na grubość.

W obu powyższych fazach wykonuje się zabiegi trzebieży (wczesnej i późnej), w których to wyznacza się drzewa gorszej jakości hodowlanej i je wycina. Powstałe w ten sposób luki są zarastane przez pozostałe, dobre jakościowo drzewa, co dodatkowo stymuluje ich przyrost na grubość i powala uzyskać w przyszłości lepszej jakości sortymenty. Ważne też jest, aby tych zabiegów nie wykonać zbyt intensywnie, zbyt duże przerzedzenie drzewostanu może narazić go na szkody od wiatru.

Link Facebookowej wersji artykułu znajdziecie tutaj.

Znajdź nas na naszym Facebooku!

Skontaktuj
się z nami

Adres
ul. Ochocka 14, 02-495 Warszawa

NIP
522-313-67-56

Telefon kontaktowy
+48 22 824 58 96

Adres e-mail
biuro@grupa-taxus.pl

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z formularza kontaktowego

Przejdź do formularza

Sprawdź
wybrane referencje

Sprawdź referencje

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności