Fazy rozwojowe drzewostanu Cz.1 - uprawa i młodnik

20 września, 2022

W dzisiejszym artykule poruszymy temat początku drogi jaką przechodzi drzewostan – od sadzonki po dojrzałe drzewo. W leśnictwie przyjęło się drogę tą podzielić na pewne odcinki – fazy rozwojowe, które mogą mieć różny przedział zależnie od gatunku. 

Pierwszą fazą jest uprawa, trwa ona od posadzenia sadzonek do uzyskania przez nie zwarcia (zetknięcia się ze sobą koron). Charakterystyczna dla niej jest podatność na duże amplitudy temperatur, duża ilość szkodników owadzich, chorób grzybowych oraz szkody od zwierzyny. Dlatego aby skutecznie przez nią przejść uprawy są grodzone, stosowane są również repelenty i zabiegi agrotechniczne.  

Kolejną fazą jest młodnik, w trakcie którego drzewa konkurują ze sobą w celu zdobycia jak największej ilości światła, a więc dominuje u nich przyrost na wysokość. Faza ta kończy się około 20-25 roku życia drzewostanu.  

Dla obu wymienionych faz przewidziane są zabiegi czyszczeń (wczesnych w uprawach oraz późnych w młodnikach). W zakres zabiegów wchodzi usuwanie chwastów, regulowanie składu gatunkowego, wycinanie drzew martwych lub zamierających. Usuwa się lub podcina drzewa znacznie wyższe od pozostałych i o bardzo rozbudowanych koronach. Ma to zapobiec powstawaniu rozpieraczy oraz przerostów, które negatywnie wpływają na przyrastanie pozostałych drzew. Wykonanie w.w. zabiegów jest kwestią kluczową do uzyskania zdrowego i przyszłościowego drzewostanu.  

Polub naszego Facebooka by natychmiast dowiedzieć się o nowych wpisach!

Skontaktuj
się z nami

Adres
ul. Ochocka 14, 02-495 Warszawa

NIP
522-313-67-56

Telefon kontaktowy
+48 22 824 58 96

Adres e-mail
biuro@grupa-taxus.pl

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z formularza kontaktowego

Przejdź do formularza

Sprawdź
wybrane referencje

Sprawdź referencje

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności